OVB radí: Bouřka nám poškodila dům, ale náhrada škody nepostačuje

Napsal OVB Allfinanz (») 4. 8. 2011 v kategorii OVB radí, přečteno: 2980×
ovb-radi.jpg

Jednou večer se manželé Pinterovi dívali na televizi. Byla neděle, a tak na prvním programu veřejnoprávní televize exceloval jistý známý herec v pravidelném autorském programu. Haně Pinterové se však tento pořad už zajídal, proto požádala manžela, zda by se nemohli dívat na mistrovství světa v ženském fotbale. Velice ji zajímalo, jestli zvyšovala i hlasitost argumentů, takže dvojice si ani nevšimla, že venku se rozpoutala silná bouřka.

V hysterických scénách zanikalo hromobití a ani blesky nebyly natolik silné, aby si jich v ostrém světle nově instalovaného bodového osvětlení manželé všimli.

Výměnu názorů ukončil až blesk, který udeřil do střechy jejich domu. Nastala tma, výboj vyřadil elektrické rozvody z provozu. Oba se vrhli k oknu a s úžasem sledovali blesky křižující noční oblohu. Po ulici se valily proudy vody. Kanalizace, jindy pohlcující pramínky vody, teď obrátila funkci a jako ze zlověstných chrličů se z ní drala na povrch kalná vodní masa. Voda se rozlévala přes nevelkou předzahrádku až ke stěně domu.

Celou podívanou osvětloval požár střechy, jenž se mezitím začal rozhořívat. Síla třiceti tisíc ampérů hravě překonala i prudký déšť.

Náhle rozčísl oblohu další blesk a uhodil do sousedova oblíbeného stromu. Oba manžele zalila vlna štěstí, která se však stejně jako příbojová vlna stáhla vzápětí zpět. To když strom začal padat na jejich zrekonstruovanou garáž. Pod rozsochatou korunou ji pohřbil celou a s ní i auto zděděné po zesnulém otci.

Panika a uklidnění

„Sto hromů!“ vykřikl domácí pán a rozběhl se do sklepa. Uvědomil si totiž, že zapomněl zavřít větrací okénka, umístěná jen několik centimetrů nad terénem, a že voda uvnitř domu by mohla poškodit vzácnou rodinnou sbírku motýlů. Manželka se mezitím rozběhla ke svazku dokumentů s pojistnými smlouvami, aby zjistila rozsah sjednaného krytí a nastudovala si pojistné podmínky. Zjišťovala, že manžel není úplně neschopný, jak si vždy myslela – pojistku shledala dostatečnou. Stále ovšem zbýval nemalý prostor pro vzájemné výtky.

Co majitel zanedbal?

  • Na domě nebyl instalovaný hromosvod, což by pojišťovna mohla považovat za porušení předpisů a krátit pojistné plnění.
  • Nesjednal si pojištění proti záplavě a povodni. V okolí nejsou žádné vodní toky ani nádrže, proto považoval takové pojištění za zbytečné. Neuvědomil si, že se z něj mohou hradit i škody z přívalového deště.
  • Dům nebyl pojištěn ani proti vichřici. Domníval se, že stavba je natolik masivní, že vichřice ji nepoškodí. Toto pojištění kryje i škody způsobené pádem stromu. Pojišťovna tedy nepřihlédne ke škodě na garáži.
  • Pojistná částka byla sjednána na 250 000 korun. Za tolik byla nemovitost postavena před mnoha lety. Ovšem současná cena dosahuje miliony. Každá škodní událost se tedy manželům bude úměrně krátit.
  • Místo toho, aby se manželka všemožně snažila omezit škodu, studovala pojistné smlouvy. To by si mohla pojišťovna vykládat jako porušení povinností pojištěného a mohla by krátit pojistné plnění.

Co majitel učinil správně?

  • Již na jaře zkontroloval upevnění hromosvodu, protože si uvědomil, že v posledních letech se četnost a intenzita letních bouřek ve střední Evropě zvyšuje.
  • Sjednal i pojištění nemovitosti proti požáru, v rámci něhož jsou kryty také škody způsobené přímým úderem blesku.
  • Uzavřel také pojištění vedlejší stavby, takže pojištění se vztahovalo rovněž na garáž, a kdyby na to přišlo, tak také na altánek v zahradě za domem.
  • Po zjištění, že voda se valí do sklepa, okamžitě uzavřel větrací otvory a začal stěhovat věci ze sklepa. Tím zabránil ještě většímu rozsahu pojistné události.
  • Pomáhala mu i manželka – přece jen dva páry rukou zvládnou více. Ta si řekla, že na znění pojistné smlouvy se podívá hned, jen co si najde trochu času.

autor: BORIS NOVOTNÝ, OVB Allfinanz


Komentování tohoto článku je vypnuto.